Skip to content

23 Westwood CirSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block85.01
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,425
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
21%
Improvement Value:$208,300
79%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+2.9%
2024$9,440+5.3%
2023$8,967+7.2%
2022$8,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,425DeedBook 6551, Page 161Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,425DeedBook 6408, Page 236Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$55,150
DeedBook 1383, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1979