Skip to content

17 Manchester RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$50,520
Last Sale Date
Dec 29, 1978

Property Information

Block85.01
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionSOMERSET
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
24%
Improvement Value:$156,600
76%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+2.9%
2024$7,377+4.7%
2023$7,045+1.5%
2022$6,938+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,520
DeedBook 1371, Page 1008

Property Built

Built

Year Built: 1978