Skip to content

23 Manchester RdSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$88,800
Last Sale Date
Jul 26, 1984

Property Information

Block85.01
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
19%
Improvement Value:$204,600
81%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,079+3.0%
2024$8,817+4.9%
2023$8,408+1.6%
2022$8,277+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$88,800
DeedBook 1495, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1984