Skip to content

29 Manchester RdSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$83,900
Last Sale Date
May 3, 1985

Property Information

Block85.01
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
20%
Improvement Value:$228,200
80%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+3.0%
2024$10,050+4.8%
2023$9,586+1.6%
2022$9,437+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1515, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1984