Skip to content

43 Manchester RdSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block85.01
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,421
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
18%
Improvement Value:$224,200
82%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+2.9%
2024$9,850+4.7%
2023$9,406+1.5%
2022$9,264+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,421DeedBook 6745, Page 137Recorded9/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1954, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1984