Skip to content

28 Westwood CirSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block85.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,347
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
24%
Improvement Value:$163,200
76%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+2.9%
2024$7,718+21.0%
2023$6,379+5.7%
2022$6,032-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,347DeedBook 6423, Page 308Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 6315, Page 107Recorded7/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1768, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1979