Skip to content

10 Mansfield DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block85.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionBIRCHWOOD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,889
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
22%
Improvement Value:$180,600
78%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,563+2.9%
2024$8,322+4.7%
2023$7,947+1.5%
2022$7,827+12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,889DeedBook 6156, Page 216Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1537, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1979