Skip to content

16 Chesterfield RdSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$132,900
Last Sale Date
Jul 27, 1999

Property Information

Block85.04
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionASHLEY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
22%
Improvement Value:$168,100
78%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+2.9%
2024$7,711+4.7%
2023$7,364+1.5%
2022$7,252-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 3018, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2371, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 1939, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1985