Skip to content

20 Westwood DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 30, 2013

Property Information

Block85.07
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
20%
Improvement Value:$209,700
80%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+2.9%
2024$9,440+5.7%
2023$8,929+1.5%
2022$8,794-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,698DeedBook 5110, Page 202Recorded9/9/2013

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 3229, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 2206, Page 16

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1680, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1979