Skip to content

35 Plumstead RdSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block85.08
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,551
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
16%
Improvement Value:$253,900
84%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,197+2.9%
2024$10,882+4.7%
2023$10,392+1.5%
2022$10,234-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,551DeedBook 6930, Page 117Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,677DeedBook 5185, Page 161Recorded5/1/2014

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 2562, Page 122

Property Sale

Sale
$88,100
DeedBook 1474, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1983