Skip to content

12 Jonathan DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block85.10
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1312

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,454
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
16%
Improvement Value:$205,500
84%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+3.0%
2024$8,543+4.9%
2023$8,147+1.6%
2022$8,020+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,820
DeedBook 1710, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1988