Skip to content

2 Jonathan DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block85.10
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1312

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE-POOL
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
16%
Improvement Value:$231,300
84%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,224+2.9%
2024$9,937+4.7%
2023$9,489+1.5%
2022$9,345+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4308, Page 203

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 3399, Page 253

Property Sale

Sale
$128,494
DeedBook 1705, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1988