Skip to content

72 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$354,900
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block85.10
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1312

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
18%
Improvement Value:$245,100
82%
Total Assessment$297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+4.4%
2024$10,548+4.7%
2023$10,072+1.5%
2022$9,920+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$354,900

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 6350, Page 286Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5712, Page 50Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5094, Page 338Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 2670, Page 258

Property Sale

Sale
$129,200
DeedBook 1654, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1987