Skip to content

15 Mc Intosh RdSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block85.10
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1312

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,620
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
17%
Improvement Value:$210,100
83%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+3.0%
2024$8,849+4.9%
2023$8,439+1.6%
2022$8,307+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,875
DeedBook 1625, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1987