Skip to content

21 Mc Intosh RdSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block85.10
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1312

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage3,284
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
16%
Improvement Value:$255,400
84%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+2.9%
2024$10,907+4.7%
2023$10,416+1.5%
2022$10,258-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft3,284DeedBook 5489, Page 199Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$121,725
DeedBook 1628, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1987