Skip to content

76 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block85.11
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1312

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,464
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
15%
Improvement Value:$241,100
85%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,185+3.0%
2024$9,892+2.1%
2023$9,685+1.5%
2022$9,538-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5450, Page 23Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$115,700
DeedBook 1647, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1987