Skip to content

67 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block85.12
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,400
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
17%
Improvement Value:$228,600
83%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+2.9%
2024$9,850+4.7%
2023$9,406+1.5%
2022$9,264+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 5913, Page 228Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$140,230
DeedBook 1756, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1988