Skip to content

59 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block85.12
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,584
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
15%
Improvement Value:$266,200
85%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+2.9%
2024$11,202+4.7%
2023$10,697+1.5%
2022$10,535+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 5196, Page 294Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$127,895
DeedBook 1649, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1987