Skip to content

41 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block85.12
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,400
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
16%
Improvement Value:$247,500
84%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,834+2.9%
2024$10,530+4.7%
2023$10,055+1.5%
2022$9,903+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 5467, Page 48Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2277, Page 177

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 1670, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1987