Skip to content

35 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block85.12
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
18%
Improvement Value:$229,000
82%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+2.9%
2024$10,001+4.7%
2023$9,551+1.5%
2022$9,406-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 2962, Page 299

Property Sale

Sale
$138,657
DeedBook 1684, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1987