Skip to content

18 Cortland LnSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block85.12
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE II
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
20%
Improvement Value:$214,100
80%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+2.9%
2024$9,642+4.7%
2023$9,207+1.5%
2022$9,068-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,532DeedBook 6696, Page 265Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 3125, Page 134

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 2859, Page 70

Property Sale

Sale
$157,872
DeedBook 1800, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1988