Skip to content

28 Cortland LnSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$251,500
Last Sale Date
Jun 12, 2014

Property Information

Block85.12
Lot49
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE II
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
20%
Improvement Value:$202,200
80%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,358+2.9%
2024$9,095+4.7%
2023$8,685+1.5%
2022$8,554-1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$251,500

From:

To:

Sq Ft2,556DeedBook 5232, Page 337Recorded9/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2185, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 1831, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1988