Skip to content

95 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
May 29, 1992

Property Information

Block85.14
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,400
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
18%
Improvement Value:$213,200
82%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312+3.0%
2024$9,043+1.9%
2023$8,874+1.5%
2022$8,740+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 2210, Page 171

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 1969, Page 89

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 1788, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1988