Skip to content

29 Appletree LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$315,700
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block85.14
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1313

Building Details

Building Class17
DescriptionYORKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,349
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
17%
Improvement Value:$233,200
83%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,390+2.9%
2024$10,098+4.7%
2023$9,643+1.5%
2022$9,497+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,700
Sq Ft2,349DeedBook 6119, Page 189Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 3818, Page 188

Property Sale

Sale
$124,795
DeedBook 1683, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1987