Skip to content

301 Firethorne CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jan 22, 2018

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC0301
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionHASTINGS
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$88,200
72%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,557+2.9%
2024$4,429+4.7%
2023$4,229+1.5%
2022$4,165+4.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 5812, Page 66Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$75,500

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 5758, Page 1Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4717, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 2907, Page 1

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 1712, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1988