Skip to content

702 Briarwood CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC0702
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$109,700
76%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+2.9%
2024$5,202+4.7%
2023$4,968+1.5%
2022$4,892-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 6310, Page 192Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3997, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3575, Page 237

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 3368, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3285, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2298, Page 11

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1766, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1988