Skip to content

806 Briarwood CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC0806
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$96,400
73%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+2.9%
2024$4,724+4.7%
2023$4,511+1.5%
2022$4,443+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,110DeedBook 6386, Page 157Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 4965, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 3439, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 2599, Page 19

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1749, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1988