Skip to content

908 Briarwood CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Nov 27, 1992

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC0908
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,175+2.9%
2024$5,029+4.7%
2023$4,803+1.5%
2022$4,730-4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 2258, Page 170

Property Sale

Sale
$82,600
DeedBook 1758, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1988