Skip to content

1301 Hawthorne CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 23, 2025

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC1301
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionHASTINGS
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,030
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$88,300
72%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,561+2.9%
2024$4,433+4.7%
2023$4,233+1.5%
2022$4,169-0.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,030DeedBook 7230, Page 272Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,030DeedBook 6740, Page 199Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,030DeedBook 6486, Page 187Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 6082, Page 222Recorded5/10/2019

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 3784, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$115,500
DeedBook 3647, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3362, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$78,900
DeedBook 1821, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1988