Skip to content

2208 Tanglewood CtSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 18, 2002

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC2208
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionLEXINGTON II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$96,900
73%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,879+2.9%
2024$4,742+4.7%
2023$4,528+1.5%
2022$4,460-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3437, Page 73

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2840, Page 312

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2047, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1990