Skip to content

2506 Thistledown CtSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC2506
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$122,900
78%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+2.9%
2024$5,677+4.7%
2023$5,421+1.5%
2022$5,339+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3506, Page 221

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3222, Page 93

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 1997, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1990