Skip to content

25 Cider Press LnSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block85.19
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1311

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,716
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
18%
Improvement Value:$265,200
82%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,963+2.9%
2024$11,626+4.7%
2023$11,102+1.5%
2022$10,934+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 6013, Page 339Recorded1/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$207,970
DeedBook 2753, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2492, Page 4