Skip to content

36 Haddock DrSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block85.23
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class17
DescriptionNEWPORT
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
19%
Improvement Value:$251,300
81%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,545+2.9%
2024$11,220+4.7%
2023$10,714+1.5%
2022$10,552-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,432DeedBook 6836, Page 190Recorded4/10/2023

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 5168, Page 273Recorded3/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$175,690
DeedBook 3021, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1999