Skip to content

72 Haddock DrSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block85.23
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
20%
Improvement Value:$253,800
80%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,796+2.9%
2024$11,464+4.7%
2023$10,948+1.5%
2022$10,782-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 4053, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$312,500
DeedBook 3635, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$221,300
DeedBook 3155, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2000