Skip to content

27 Tarpon CtSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block85.25
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,038
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
16%
Improvement Value:$329,600
84%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+2.9%
2024$14,035+4.7%
2023$13,402+1.5%
2022$13,199+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,038DeedBook 6513, Page 183Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,038DeedBook 6326, Page 33Recorded8/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 3592, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$202,550
DeedBook 2920, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1998