Skip to content

22 Pear Tree PlSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block85.26
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1311

Building Details

Building Class17
DescriptionSYMPHONY
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,684
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
16%
Improvement Value:$283,100
84%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+7.6%
2024$11,587+4.7%
2023$11,065+1.5%
2022$10,897-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 5350, Page 87Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 3428, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$202,145
DeedBook 2997, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1999