Skip to content

48 Maple Leaf CirSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block85.27
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningSSF
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
23%
Improvement Value:$159,100
77%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,631+2.9%
2024$7,416+4.7%
2023$7,082+1.5%
2022$6,975+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 3141, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$1,155,000
DeedBook 2958, Page 188