Skip to content

86 Maple Leaf CirSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block85.27
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE II
Dwellings1
ZoningSSF
Sq Footage2,371
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
19%
Improvement Value:$186,700
81%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,515+2.9%
2024$8,276+4.7%
2023$7,903+1.5%
2022$7,783+6.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,371DeedBook 5407, Page 102Recorded12/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$277,900
DeedBook 4276, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$174,152
DeedBook 3059, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1999