Skip to content

102 Maple Leaf CirSewell, NJ 08080

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block85.27
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningSSF
Sq Footage1,308
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
24%
Improvement Value:$139,600
76%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+2.9%
2024$6,582+4.7%
2023$6,286+1.5%
2022$6,191+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,308DeedBook 7117, Page 59Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,308DeedBook 7091, Page 236Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6036, Page 300Recorded2/19/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5311, Page 124Recorded4/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$118,580
DeedBook 3006, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1999