Skip to content

2 May Apple LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$388,500
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block85.29
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
DescriptionGETTYSBURG II
Dwellings1
ZoningSSF
Sq Footage1,711
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
21%
Improvement Value:$168,500
79%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,871+2.9%
2024$7,650+4.7%
2023$7,305+1.5%
2022$7,195+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$388,500
Sq Ft1,711DeedBook 7195, Page 178Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4835, Page 83

Property Sale

SaleMulti
$171,063
DeedBook 3214, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 2001