Skip to content

17 Mountain Ash PlSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$139,545
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block85.30
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
DescriptionGETTYSBURG II
Dwellings1
ZoningSSF
Sq Footage1,995
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
20%
Improvement Value:$176,700
80%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+2.9%
2024$7,938+4.7%
2023$7,580+1.5%
2022$7,465+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,545
Sq Ft1,995DeedBook 6846, Page 131Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 5659, Page 322Recorded5/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 4424, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$245,900
DeedBook 3752, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$195,030
DeedBook 3197, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 2000