Skip to content

4 Magnolia LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block85.31
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningSSF
Sq Footage1,326
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
24%
Improvement Value:$135,900
76%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+2.9%
2024$6,449+4.7%
2023$6,159+1.5%
2022$6,066+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5662, Page 10Recorded5/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$133,292
DeedBook 3149, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2000