Skip to content

150 Fish Pond RdSewell, NJ 08080

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$772,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block85.32
Lot19.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1306

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2 STORY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,196
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,600
16%
Improvement Value:$342,400
84%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,129+2.9%
2024$14,704+4.7%
2023$14,041+1.5%
2022$13,828+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$772,000
Sq Ft4,196DeedBook 7144, Page 204Recorded3/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2384, Page 222