Skip to content

6 Plumstead RdSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2007

Property Information

Block85.34
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionBACHWOOD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
22%
Improvement Value:$197,100
78%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,351+2.9%
2024$9,088+4.7%
2023$8,679+1.5%
2022$8,547+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 1491, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1983