Skip to content

12 Plumstead RdSewell, NJ 08080

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block85.34
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,538
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
17%
Improvement Value:$234,500
83%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+2.9%
2024$10,213+4.7%
2023$9,753+1.5%
2022$9,605+11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 4026, Page 176

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1473, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1983