Skip to content

220 Loring CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block85
Lot3
QualifierC220
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class35
DescriptionDORCHESTER
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$65,000
65%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,699+2.9%
2024$3,595+4.7%
2023$3,433+1.5%
2022$3,381+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft920DeedBook 6186, Page 179Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1756, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1988