Skip to content

418 Atlanta CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block85
Lot3
QualifierC418
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class35
Description2ND FLR CONDO
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,086
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$84,200
71%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+2.9%
2024$4,285+4.7%
2023$4,092+1.5%
2022$4,030+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,086DeedBook 6905, Page 303Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$124,750

From:

To:

Sq Ft1,086DeedBook 6100, Page 306Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3518, Page 338

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 2983, Page 151

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 1803, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1988