Skip to content

1 Twin Oaks CtSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block86.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2 STORY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
25%
Improvement Value:$267,400
75%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,217+2.9%
2024$12,845+6.9%
2023$12,016+1.6%
2022$11,830+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,912DeedBook 6584, Page 263Recorded11/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$213,400
DeedBook 2923, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1998