Skip to content

19 Dorothy DrSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block86.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
23%
Improvement Value:$365,700
77%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,541+2.9%
2024$17,047+4.7%
2023$16,279+8.4%
2022$15,012+7.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft3,628DeedBook 6249, Page 21Recorded2/27/2020

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,562DeedBook 6067, Page 168Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft3,562DeedBook 5341, Page 315Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4868, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$325,250
DeedBook 3255, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2001