Skip to content

5 Teresa WaySewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block86.02
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,513
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
22%
Improvement Value:$379,100
78%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,911+3.4%
2024$17,324+10.2%
2023$15,720+1.5%
2022$15,482+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft3,513DeedBook 6458, Page 257Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft3,501DeedBook 6150, Page 288Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 3177, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2000